EDUKACJA
Działania o charakterze edukacyjnym wzbogacone muzealnymi zasobami tej placówki (dawnymi kostiumami, rekwizytami, meblami itp.) ukierunkowane zostaną zatem na interaktywne angażowanie w szczególności młodych i najmłodszych odbiorców w najciekawsze zjawiska dawnego teatru, szerzenie wiedzy o tradycyjnych, lecz nadal żywo oddziałujących formach wyrazu dramatycznego i teatralnego oraz kształtowanie kompetencji do odbioru widowiska w oparciu o najbardziej wartościowe konwencje teatralne. Owo interaktywne angażowanie oznaczać ma zdecydowany odwrót od wszelkich form biernego konsumowania wiedzy, które w chwili obecnej ponoszą całkowite fiasko na rzecz aranżowania rozmaitych form uczestniczenia odbiorców w praktykach teatralnych i procesach tworzenia dzieła teatralnego. Służyć temu będzie np. otwarta sala prób, w której odbiorcy będą brali czynny udział w procesie powstawania spektaklu (a nawet na ów proces wpływali), a także wszelkiego rodzaju działania (warsztaty, zabawy parateatralne, perfomanse, spotkania z twórcami itp.) mające zapewnić ich uczestnikom żywy i bezpośredni kontakt z interesującymi zjawiskami dawnego życia teatralnego. Stale aktualną wartość takiego kontaktu potwierdzają obecnie badania tendencji kulturowych (dowodzące np. zmierzchu instytucji kina nie zapewniającej odbiorcy kontaktu z żywym człowiekiem, stopniowo wypieranej przez domowe urządzenia multimedialne i – z drugiej strony – nieprzemijającego zainteresowania teatrem jako miejscem autentycznego spotkania. Bezpośrednie kontakty międzyludzkie są, co często podkreślają psycholodzy i socjolodzy, potężną bronią przeciwko odhumanizowaniu współczesnego świata. W tym rozumieniu nie bez znaczenia będzie stworzenie w obiekcie przy ul. Radziwiłłowskiej miejsca, które pozwoli na ukształtowanie się środowiska zainteresowanego historycznym rozwojem i tradycjami teatru, umożliwi mu mniej formalne relacje, a także wymianę wiedzy i poglądów.
Nastawienie obiektu przy ul. Radziwiłłowskiej na reaktywację historycznego dziedzictwa teatralnego pozwoli nie tylko wzbogacić infrastrukturę Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie o cenną placówkę, ale również stworzy wokół niego coś w rodzaju niespotykanego na skalę polską, a nawet być może europejską i światową kompleksu kulturalnego, w którym programowo nastawione na współczesną awangardę artystyczną działania Małopolskiego Ogrodu Sztuki zostaną uzupełnione o równie programowe ukierunkowanie obiektu przy ul. Radziwiłłowskiej na siłę tradycji w sztuce. Tym samym zostanie zachowany zdrowy i cenny kompromis aktualności i historii, najnowszych eksperymentów artystycznych i najcenniejszych wartości dziedzictwa kulturowego.
IDEA
Głównym celem działań podejmowanych w obiekcie przy ul. Radziwiłłowskiej stanie się reaktywacja tradycji i historii Teatru im. Juliusza Słowackiego, którego praktyki artystyczne od 120 lat wpisywały się w główny nurt dziejów polskiego i europejskiego teatru. To nastawienie na dziedzictwo artystyczne i kulturowe jest jak najbardziej zgodne z najnowszymi tendencjami światowego teatru, który po latach ekspansji postmodernizmu i postdramatyzmu coraz chętniej zwraca się w stronę dawnych konwencji teatralnych, tradycyjnych środków wyrazu i form ekspresji. Potwierdza ten fakt nie tylko orientacja w aktualnych kierunkach dzisiejszego życia teatralnego, lecz również sondaże zapotrzebowań i gustów publiczności teatralnej.
ZAŁOŻENIA WYKONAWCZE
Zadanie trzyletnie. W ramach zadania budynek zostanie całkowicie zrewitalizowany i przebudowany z zamiarem wyposażenia go w nowoczesną infrastrukturę techniczną oraz przystosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb Teatru (sala prób, pracownie krawieckie, magazyn-ekspozycja środków inscenizacji). Renowacja budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w znaczący sposób wpłynie na obniżenie kosztów związanych z wynajmowaniem powierzchni magazynowych oraz poprawi efektywność i warunki pracy pracowników pracowni krawieckich.
Inwestycja będzie obejmować także stworzenie miejsca do ekspozycji szczególnie cennych rekwizytów, kostiumów i elementów dekoracji ze zbiorów zgromadzonych przez lata funkcjonowania Teatru. Utrzymana zostanie także możliwość wypożyczania środków inscenizacyjnych zainteresowanym osobom, instytucjom na podobnych zasadach jak dotychczas.