Logo

Aktualności

7 lipca 2014

Cykl prezentacji „Aktor poza sceną”

Cykl prezentacji „Aktor poza sceną”

- dotyczy możliwości prowadzenia otwartych prób dla publiczności.

Projekt łączy interdyscyplinarne podejście do sztuki teatralnej i wysokiej jakości działania artystyczne z myślą praktyczną poprzez prezentacje typu work-in-progress. Ich otwarta forma pozwala na „sceniczną obecność” widza.

Wychodzi naprzeciw tendencjom silnie obecnym w młodym teatrze postdramatycznym, gdzie praca nad spektaklem jest postrzegana jako znacznie ciekawsza i bardziej twórcza niż samo skończone przedstawienie, a pojęcia „obecności”, „współdzielonego doświadczenia”, „procesualności”, „energetyki” definiujące relację widz-aktor, bardziej odnoszą się do spektaklu rozumianego jako performans i dziejące się wydarzenie, niż gotowe dzieło, którego publiczność jest biernym obserwatorem. Ważna jest tu rola teatralnego zdarzenia w przestrzeni społecznej.

Praca nad projektem odbywająca się w formule „work in progress”, była często wykorzystywana przez wybitnych twórców teatralnych takich jak, Jerzy Grotowski i później Thomas Richards, bliski współpracownik oraz kontynuator jego poszukiwań, Eugenio Barba – założyciel Odin Teatret, czy Krystian Lupa. Praktyka ta zakłada szkicowość prezentowanego przedstawienia, które staje się raczej „ponowionym poszukiwaniem, a nie powtórzoną grą”.

Obecność widza na próbie spektaklu – swoistym laboratorium pracy teatralnej – to możliwość zobaczenia pracy w procesie i konfrontacji różnych metod pracy z tekstem i aktorem w praktyce. Projekt jest adresowany nie tylko do ludzi zawodowo zajmujących się kulturą oraz pasjonatów teatru w różnym wieku, ale – w swoim odrębnym nurcie – także do grup defaworyzowanych społecznie, by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając np. narzędzi konstruktywnej ekspresji . Tego rodzaju otwarte pokazy poza aspektem wydarzeń artystycznych mają charakter warsztatów pobudzających do rozwijania umiejętności społecznych ich uczestników, uczą skutecznej komunikacji, budowania relacji, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z życiowymi trudnościami.

Stąd „Aktor poza sceną” to projekt poszukujący nowych idei, wartości, zjawisk i środków wyrazu w teatrze, ale także poszukujący nowych widzów dla sztuki współczesnej.

>> Zobacz wszystkie aktualności <<

Kalendarz

<< Lut 2023 >>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Polecamy

news-title

Ekspozycje

news-title